PrestigeLinguaPrestigeLinguaPrestigeLingua
535 925 919
535 797 717
ul. Grażyny 10/2
ul.Lawendowe Wzgórze 24
PrestigeLinguaPrestigeLinguaPrestigeLingua

9 sposobów na przyspieszenie postępów w nauce jezyka obcego – część siódma

Get more social

Czyli bądź bardziej towarzyski, idź do ludzi. W naszym wypadku – anglojęzycznych (rosyjsko, niemiecko itp.)

Brać studencka jest tu bardziej uprzywilejowana, bo wiadomo „erazmusy” czy studenci z „English division” znacznie ułatwiają sprawę. Nie jest to wielce skomplikowane by nawiązać znajomość tymczasową, a nawet przyjaźń życia z obcokrajowcem (!). Jasne, można rzucić wszystko i pojechać na czas pewien do innego kraju :), ale nie jest to już niezbędne. Akademiki, kluby studenckie to w obecnych czasach małe tygielki kulturowe, gdzie wszyscy mogą rozmawiać ze wszystkimi. Tylko, jak to mówi starsze pokolenie – nerwy w konserwy ;).  NIE BAĆ SIĘ! Czyli do odważnych świat należy.

Joanna Gabryś-Trybała
Joanna Gabryś-Trybała

Jeśli jednak, czytelnik okaże się nieco starszy niż student, w akademiku nie ma czego szukać, a w klubach studenckich czuje się jak wujek albo ciocia, to trzeba zastanowić się nad innym wyjściem. Proponuję poszukać sobie przyjaciela korespondencyjnego, czyli „pen pal’a”. Pomyślcie, bo to głupie nie jest. Możecie na przykład, wykorzystać swoje doświadczenie oraz wiedzę, wyszukać ciekawe dla Was grupy czy to na Facebooku czy na LinkedInie i tam na spokojnie uczestniczyć w dyskusjach. W ogóle, jeśli chodzi o „młodzież dorosłą” to wierzę, że warto korzystać ze swojego dorobku zawodowego, a nawet go wzbogacać korzystając z wiedzy całego świata, nie tłumacząc jej na j.polski.

Nie chcecie gadać o pracy „po godzinach”? Jasna sprawa. Rozumiem. To wyszukajcie sobie „pen pal’i” z innych grup. Joga, SF, sztuki walki, ogród… whatever… bo warto.

Innymi słowy, gdy ktoś do Was zagada  w obcym języku, nie uciekajcie przed tym, tylko wykorzystajcie sytuację i wzorem innych nacji – pogadajcie sobie.