Egzaminy JĘZYKOWE – zdawać, czy nie zdawać? Wydawać, by się mogło, że jedyną słuszną odpowiedzią, zwłaszcza wygłaszaną przez szkołę językową jest – z d a w a ć…
Nam jednak bliższe jest stwierdzenie – to zależy.…
Jeśli nie jesteś osobą, którą jedynie terminy, egzaminy i „deadline’y” motywują do nauki, tylko uczysz się dla siebie, dla własnych potrzeb i dla własnej przyjemności. Uczysz się drugiego języka, bo podróżujesz po świecie, bo masz dzieci za granicą, bo nauka drugiego języka to nowe połączenia między neuronami…, bo masz czas i chęć po prostu – to nie są Ci potrzebne testy i egzaminy. Szlifuj, poleruj i doskonal swój język, oglądając filmy w oryginale, czytając artykuły, słuchając audiobooków, a przede wszystkim szukaj okazji do rozmów. Być może zajęcia konwersacyjne w szkole językowej są właśnie najlepszą opcją dla ciebie?
Kwestia ma się zgoła inaczej, gdy od certyfikatu zależy lepsza praca, awans, może nawet podwyżka. Często wystarczą tutaj popularne na całym świecie egzaminy Cambridge. Zgodnie z nowym nazewnictwem jest to First, Advanced i najwyższy Proficiency – te egzaminy świadczą, że znasz angielski na poziomie oczekiwanym od profesjonalisty pracującego w biznesie.
Inaczej też jest, gdy zamierzasz podjąć pracę za granicą zgodne z Twoimi konkretnymi kompetencjami zawodowymi. W tym wypadku, a także w przypadku chęci uzyskania wizy emigracyjnej do Kanady, Australii oraz Nowej Zelandii potwierdzeniem kwalifikacji językowych jest egzamin TOEFL® lub IELTS.
Te dwa egzaminy są również potwierdzeniem biegłości językowej i są wymagane przez zagraniczne uczelnie, a właśnie studia za granicą są coraz częściej wybieraną opcją przez młodzież. Mając w kieszeni jeden z tych dwóch certyfikatów, można studiować w dowolnym miejscu na Ziemi, prowadzić badania naukowe i biegle funkcjonować w uczelnianych środowiskach anglojęzycznych.
TOEFL® i IELTS – to najbardziej prestiżowe certyfikaty znajomości języka angielskiego w środowisku akademickim, uznawane przez ponad 10 000 uczelni wyższych na całym świecie. Te certyfikaty są także traktowane jako podstawa do przyznawania punktów w ramach międzynarodowych programów studenckich, takich jak Erasmus+.
No dobrze, aby jednak osiągnąć taką biegłość językową by móc studiować na zagranicznych uczelniach trzeba odpowiednio wcześnie zacząć. Jeśli poważnie myślisz o przyszłości swojego dziecka, to być może zakładasz, że w przyszłości może wydarzyć się któryś ze scenariuszy:
- Twoje dziecko zechce podjąć studia na zagranicznej uczelni,
- Twoje dziecko będzie chciało robić międzynarodową karierę,
- Twoje dziecko zaplanuje dłuższy wyjazd za granicę, a może nawet poukładanie sobie tam życia.
Jeśli choć jedna powyższa opcja chodzi Ci po głowie, to sygnał, że już teraz powinieneś się zainteresować pokierowaniem latorośli do wejścia na egzaminacyjną ścieżkę językową.
Naszym zdaniem jest to najlepsza i najskuteczniejsza ścieżka edukacyjna dla dzieci i młodzieży. Nieuchronnie prowadzi do celu: osiągnięciu biegłości w posługiwaniu się językiem angielskim oraz uzyskaniu rozpoznawalnego międzynarodowego certyfikatu.
Jej założeniem jest jak najwcześniejsze rozpoczęcie nauki, najlepiej na etapie przedszkolnym, a potem wzrost kompetencji zweryfikowany przez zewnętrzną, prestiżową instytucję, jaką jest Cambridge Assessment English, która jest częścią Uniwersytetu w Cambridge. Na naszą ścieżkę egzaminacyjną mogą wejść dzieci już od 7 roku życia.
A dlaczego to takie ważne?
– ponieważ egzaminy wyznaczają kamienie milowe edukacji językowej – dzielą drogę na osiągalne odcinki i sprawiają, że pokonanie tej drogi jest nie tylko możliwe, ale i kontrolowane.
- Ponieważ dają faktyczne świadectwo osiągniętego poziomu i weryfikują (!) poziom kursu językowego oferowanego przez szkołę językową.
- Ponieważ uczą koncentracji w dążeniu do celu oraz wymuszają systematyczność i dyscyplinę.
- Ponieważ sprawdzają wszystkie sprawności językowe: rozumienie ze słuchu, czytanie, pisanie oraz mówienie, co prowadzi do równego rozwoju we wszystkich obszarach języka.
- Ponieważ dają poczucie sukcesu i uznawane certyfikaty na całe życie.
Zatem podsumowując – czy warto zdawać egzaminy ?
Zależy …od celu. 😊