PrestigeLinguaPrestigeLinguaPrestigeLingua
535 797 717
535 925 919
PrestigeLinguaPrestigeLinguaPrestigeLingua

Dorośli i język angielski

kurs konwersacyjny tea ta;lk

Czy osoba dorosła może się jeszcze nauczyć języka angielskiego?

Wiedza powszechna, że dzieci uczą się szybciej niż dorośli została udowodniona naukowo przez amerykańskich (a jakżeby inaczej?) oraz niemieckich (tak, tak) naukowców. Odpowiedni artykuł odnajdziecie tu https://www.cell.com/curre…/fulltext/S0960-9822(22)01629-3.

Naukowcem, czy też naukowczynią nie jestem, wiedzę czerpię z książek oraz pozyskuję empirycznie. Jako nauczycielka angielskiego z długim już stażem, wiem i się wypowiem: dorośli nie robią pracy domowej i nie powtarzają nabytej wiedzy, a dzieci i owszem. Bo dorośli ich gonią do odrabiania pracy domowej. Bo nie po to wydają ciężko zarobiony grosz na lekcje języka angielskiego, by dzieciak sobie bimbał!

Dlaczego zatem dorośli nie odrabiają lekcji? Bo nie mają czasu, bo są zmęczeni, bo nie ma ich kto gonić, bo bąbelki (w sensie dzieciaczki) i ich lekcje ważniejsze….bo..bo…bo ….

Jako nauczycielka z długim stażem oraz osoba jak najbardziej dorosła, wiem, że chętniej się uczę, gdy jest miło i przyjemnie. Szybciej mi wchodzą do głowy słowa, zwroty i w ogóle wiedza, gdy jest ciekawa. Gdy dotyczy mojej strefy zainteresowań. Jasne, mogę opuścić raz na jakiś czas strefę komfortu i poczytać/posłuchać o czymś dla mnie abstrakcyjnym, ale nie cały czas! Nie jestem jedyna, która tak ma. Tak ma większość moich dorosłych uczniów.

Ważne też jest towarzystwo, z którym się uczysz. Dobrze jest, gdy na zajęciach panuje przyjemna atmosfera i jest wzajemna sympatia. Lekcje indywidualne są wg mnie przereklamowane, szybko mogą stać się nudne i wpaść w rutynę korepetycji. Zajęcia grupowe mają zupełnie inną dynamikę i wnoszą energię spotkania towarzyskiego. I o to w życiu chodzi, o synergię łączącą przyjemnego z pożytecznym. Tego właśnie Państwu życzę!

Leave A Comment